JADERNÁ MATURITA 2011

Ve dnech 11. 4. – 13. 4. 2011 se v Jaderné elektrárně Dukovany uskutečnil letošní ročník Jaderné maturity. Stáž je určená technicky nadaným studentům, kteří mají zájem o problematiku jaderné energetiky. Účastní se jí partnerské školy Skupiny ČEZ. V tomto školním roce jsme díky navázané spolupráci mohli využít nabídky k účasti našich žáků na tomto projektu. Společně s dalšími 36 studenty z devíti průmyslových škol a gymnázií z Brna, Sokolnic, Ivančic, Moravského Krumlova a Znojma se stáže zúčastnili také dva naši studenti 3. ročníku oboru Elektrotechnika Štěpán Komosný a Tomáš Bannert.

V průběhu tří dní jsme absolvovali přednášky, které nám měly nastínit princip výroby elektrické energie v elektrárně Dukovany a pomoci pochopit, jak celý tento komplex funguje. Součástí programu byly rovněž exkurze po areálu EDU, v rámci kterých jsme navštívili např. strojovnu, sklad vyhořelého paliva a protiatomový kryt. Jedním z vrcholů programu byla možnost navštívit trenažér, který slouží jako tréninková místnost pro budoucí operátory reaktoru. Do všech těchto prostor se běžně nikdo mimo zaměstnanců elektrárny nedostane. Ve středu dopoledne proběhla zajímavá přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové s následující diskusí, v níž jsme se dozvěděli nejaktuálnější informace o situaci v JE Fukušima.

Závěr pak patřil vyhodnocení stáže, kdy na řadu přišel vědomostní test, jehož vítěz se stal Králem Jaderné maturity, a kreativní soutěž. Během kreativní soutěže měly školní týmy sestavit padák pro syrové vejce. V budově trenažéru se tak vznášelo 8 vajec, ale na zem bez újmy dopadlo jen to, které do padáku usadilo společné družstvo složené z našich žáků a žáků z ISŠ Sokolnice. Stali se tak vítězi soutěže o nejkreativněj­ší tým.

Mgr. Dagmar Gallistlová, výchovná poradkyně

image001
image002

Společný tým naší školy a ISŠ Sokolnice vytváří padák pro vejce

image003

Ředitel JED Ing. Žák předává diplom Štěpánu Komosnému

image004

Ředitel JED Ing. Žák předává diplom Tomáši Bannertovi

image005

Nejkreativnější tým s ředitelem JED a organizátorkou Jaderné maturity

image006
image007

Tomáš se Štěpánem v prostorách jaderné elektrárny, kam by se jen tak nepodívali.